Szil Péter: A svéd modell működik!

A Prostitúció: időhúzó taktika címmel (március 25.) megjelent írásban belügyminisztériumi, illetve független szakértőket idéznek, akik választási fogásnak aposztrofálják Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter Magyar Hírlap-beli nyilatkozatát: "Én egy olyan országban szeretnék élni, ahol nincs prostitúció."

E szakértők szerint a prostitúció kezelésének a kliensek büntetésén alapuló svéd modellje életképtelen, és még Svédországban sem működik. Statisztikai adatokról vagy egyéb tényekről - amelyek alátámasztanák ezt az állítást - azonban szó sem esik, mint ahogy azt sem tudja meg az olvasó, kik is volnának ezek a szakértők. Az egyetlen kivétel Földi Ágnes, a Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesületének vezetője. Mivel ő - tisztéből kifolyólag - nemigen számíthat a kérdés független szakértőjének, felmerül a nyugtalanító kérdés: akkor ő lenne a BM egyik szakértője? Ez már csak a tőle idézett érv színvonala miatt is kínos lenne: "Mielőtt valaki ennek [a svéd modell Svédországban sem működik] az ellenkezőjét állítaná, nézze meg a világhálón a svéd prostituáltak hirdetéseit hordozó honlapok sokaságát."

Ez az érvelés akkor is értelmetlen lenne, ha a "svéd modell" hívei azt állítanák, hogy az a prostitúció teljes megszűnését eredményezte. Ők természetesen nem ezt mondják, hanem két tényt idéznek. Egyrészt azt, hogy ez a modell végre nem (ember)kereskedelmi, hanem emberjogi szempontokat helyez előtérbe a prostitúció kezelésében. Másrészt azt, hogy a gyakorlatban egyedülálló eredményeket ért el a prostitúció viszszaszorításában. Az erre vonatkozó hivatalos adatok bárki számára hozzáférhetőek. Földi Ágnes érvelése valótlan. Köztudomású, hogy az említett honlapokon (a szabályt erősítő exkluzív kivételeken kívül) nem az áruba bocsátott nők valóságos adatai szerepelnek. Ezt egyébként a prostitúció világának elemi ismeretében (pont Földi Ágnes ne rendelkezne ezzel?) józan ésszel is ki lehet következtetni. Az is köztudott, hogy az 1960-as évek óta a "svéd" jelző a szóban forgó és egyre inkább globalizálódó piacon a "szexuális felszabadultság" márkaneve, és nem állampolgárságot jelöl.

A svéd modell egyik mintaértékű jellegzetessége az, hogy a politikai pártokat és államigazgatási tárcákat gyakran megosztó ellentéteket áthidalva tudott gyakorlatba áttett és a közvéleményt is maga mellé állítani képes politikai konszenzust teremteni abból a nemesen egyszerű elvből, amelyet Göncz Kinga (egyelőre?) egyes szám első személyben fogalmazott meg.

SZIL PÉTER
pszichoterapeuta,
A Prostitúció Nélküli Magyarországért Mozgalom tagja

Megjelent: Népszabadság,  2005. április 13.